Вплив сої на здоров'я

Вплив сої на здоров'я

Люди, що живуть в Азії, за статистикою менше хворіють на рак грудей і простати, ніж їхні західні сусіди. На цей рахунок існує цілий ряд наукових теорій. Згідно з однією з них, вся справа в тому, що в азіатській дієті мало тваринних жирів. Адже, як відомо, жири підвищують рівень холестерину, що сприяє розвитку злоякісних пухлин. Крім того, жири це джерело підвищеної кількості калорій - 9 калорій на грам, в порівнянні з 4 та 5 грамами у вуглеводах і протеїні відповідно. Відповідно до іншої теорії, азіати харчуються їжею, що містить здорові жири, наприклад, рибою, багатої омега-3 жирними кислотами. Деякі дослідження показують, що омега-3 жири на відміну від омега-6 жирів мають протираковий ефект.

Але найпоширеніше пояснення здоров'я азіатського населення це споживання великої кількості соєвих продуктів. Соя містить ізофлавони, які, як вважається, здатні захистити організм від раку і серцево-судинних захворювань. Соєві ізофлавони за структурою схожі з естрогеном і здатні вплинути на його рівень в організмі. Цим і пояснюються їх протиракові властивості - рак грудей у ​​жінок і рак простати у чоловіків пов'язані з підвищеним рівнем естрогену.

Недавні дослідження ще раз підтвердили корисні властивості сої. В ході одного з них чоловікам давали коржі з соєвої муки. Три коржі в день забезпечували кожному суб'єкту по 120 мг соєвих ізофлавонів. Заміри рівнів гормонів і ступеня оксидативного стресу показали, що споживання таких коржиків призвело до падіння рівня тестостерону в плазмі та послаблення оксидації ліпопротеїнів низької щільності. Цими двома ефектами - зниженням рівня тестостерону і зменшенням оксидації - пояснюються протиракові властивості сої.

Падіння рівня тестостерону може шокувати бодібілдерів, які вважають його основним анаболічним гормоном, що будують м'яза. Але результати дослідів над щурами дозволяють по-іншому поглянути на цю ситуацію. У щурів, які споживали соєві продукти, андрогени плазми, такі як тестостерон, виявилися підвищеними за одним винятком. Соєві продукти пригнічують ензим 5-альфа редуктазу, який конвертує тестостерон в дигидротестостерон (DHT).

Хоча DHT пов'язаний з облисінням, вуграми, збільшенням простати і розвитком раку, в організмі він виконує і деякі досить важливі функції. Наприклад, чоловічі статеві органи не розвиваються при відсутності DHT.

Соя, очевидно, служить натуральним інгібітором синтезу DHT, і бодибилдерам, що переступили за 40 років, варто взяти до уваги її захисні властивості від раку і серцево-судинних захворювань. Однак не варто забувати про помірність, тому що занадто великі кількості сої можуть не тільки знизити рівень тестостерону, а й почати діяти подібно естрогену, що дуже негативно позначиться на чоловічому організмі. Цілком достатньо споживати 25 грам соєвого протеїну в день (або не більше 50мг ізофлавонів).

Тим часом, ще одне дослідження на тваринах показало, що основною соєвий ізофлавон, званий геністеїн, допомагає запобігати відкладення жиру. Часто пов'язується з жировими депозитами естроген також (що парадоксально) гальмує ріст жирових волокон, пригнічуючи ліпопротеїн ліпазу - ензим, який збільшує запаси тригліцеридів (жиру) в жирових клітинах - липоцитов. Геністеїн володіє лише однієї десятитисячної часткою ефекту естрогену, але вчені заявили, що він здатний дублювати жіроподавляющіе ефекти естрогену в разі денних доз, еквівалентних приблизно 100мг ізофлавонів. Крім того, геністеїн допомагає блокувати деякі ефекти інсуліну, спрямовані на збільшення запасів жиру в липоцитов.

Джеррі Брейна

Даний документ був доданий в Пятница 07 ноября, 2008.
Магазин спортивного харчування | Рейтинг спортивного харчування | Контакти | Карта магазину|
© Інтернет-магазин спортивного харчування IronSport.com.ua™ 2006—2019

Купити спортивні товари - спортивне харчування, спортивний одяг, спортивний інвентар для бодібілдингу, спорту та дозвілля. Продаж і доставка по Києву і всій Україні.



Русский язык - Стаття - Вплив сої на здоров'я