Те, що треба для справжнього атлета

Те, що треба для справжнього атлета


ЧОМУ СТВОРЕНІ амінокислотні комплекси.


Білок організм прямо не використовує. Спочатку білок розщеплюється (гідролізується) до амінокислот і амінокислотних груп (пептидів) і тільки потім ці «цеглинки» використовуються для відновлення / синтезу м'язових білків, це дозволяє використовувати як джерела білка будь белковосодержащіе продукти, навіть, якщо молекулярна структура білка в них не схожа на людську.

Звідси висновок: процес переробки будь-якого білка вимагає пристойних витрат енергії та часу. Зазвичай організм такий стан речей цілком влаштовує, але в спорті є моменти, коли прийом білка не здатний своєчасно дати організму так необхідні йому амінокислоти. Цей час - відразу після закінчення тренування (дуже важливий час для ефективного відновлення та / або зростання м'язів). У цей період включається механізм відновлення, починається бурхливий ріст м'язової маси (м'язи, як би «наливаються») і амінокислоти потрібні терміново!

Прийом протеїну відразу після тренування не дає потрібного ефекту, хоча б тому, що процес переварювання вимагає не менше 1-2 годин. Якщо «схитрувати» і прийняти протеїн заздалегідь (перед тренуванням), то з повним шлунком особливо не попрацюєш.

Для вирішення цієї проблеми і створені амінокислотні комплекси. Це вже практично «переварений» білок. Засвоюється дуже швидко. І організм задоволений!


ВИДИ Амінокислотний комплекс:


BCAA - комплекс.

Призначений для прийому спільно зі стандартними амінокислотними комплексами при анаеробних тренуваннях середньої й великої інтенсивності. Ключове слово «анаеробних» означає тренування з потужними, але короткочасними (5-10сек) навантаженнями з малим числом повторень. Для культуристів це тренування на ріст і формування м'язової маси. Якщо тренування аеробні (біг, плавання, лижі, і т.п.) прийом ВСАА не викличе настільки сильного ефекту. Але це не означає, що цим спортсменам амінокислоти не потрібні. Потрібні, але більш актуальні вже повні амінокислотні комплекси. Хоча в багатьох європейських країнах навіть школярі після уроків фізкультури приймають пару таблеток ВСАА в профілактичних цілях.

ВСАА комплекс складається з трьох незамінних амінокислот (ізолейцин, лейцин, валін). У чому сенс такого складу? При потужних короткочасних навантаженнях організм використовує, в основному, внутрішньоклітинні запаси енергії, тому кров не може вчасно наситити клітини глікогеном. Спочатку використовується запас АТФ, потім креатинфосфат, ..., і коли подітися нікуди - ВСАА (тому-то, якщо навантаження не настільки інтенсивні до ВСАА справа може й не дійти).

Отже, чим потужніший анаеробна тренування, тим більше «випалюється» ВСАА. Зрештою, до закінчення таких навантажень утвориться дефіцит ВСАА. А вони є основною складовою м'язової тканини і без них синтез неможливий. І якщо надходжень ВСАА ззовні немає - руйнуються існуючі молекули, звідти беруться ВСАА й відразу будуються нові. Звідси висновок - дефіцит ВСАА підтримує і навіть провокує катаболические процеси. Вирішення проблеми дефіциту ВСАА - прийом відразу після тренування ВСАА-комплексу.


Повні амінокислотні комплекси.


Як випливає з назви цієї групи, сюди входять продукти, що містять у собі повний набір амінокислот сбаллансірованний для побудови м'язових білкових молекул. Застосовувати дані комплекси можуть всі спортсмени незалежно від виду спорту. Кількість залежить тільки від ступеня інтенсивності тренування (утомлений бігун нітрохи не краще утомленого культуриста). Якщо поточний цикл тренувань «важкий», то варто приймати додатково по 1-5 таблеток перед сном і вранці.

Який комплекс вибрати - визначається реакцією Вашого організму. Який комплекс відновлює Вас краще - той і використовуйте. Тобто йти доведеться досвідченим шляхом (нічого страшного в цьому немає, бо такий експеримент набагато дешевше повного аналізу крові і плазми).


ОКРЕМІ АМІНОКИСЛОТИ.


Як відомо, організм людини - «машина», чуйно реагує на зміни складу крові, плазми та ін. Тобто управляється організм викидом / синтезом підвищеної кількості того чи іншого гормону або з'єднання. Було відмічено, що підвищена концентрація в крові таких амінокислот, як Аргінін і Орнитин, викликає до посиленого викиду гормонів росту. Відповідно, прискорюються процеси росту, прискорюються жірообменние процеси.

Примірна програма прийому амінокислот (АК):
легке тренування середня тренування потужна тренування
вранці (щоденно) 1-2 таблетки повних АК комплексів 2-5 таблеток повних АК комплексів
за 30 хв. до тренування 1-2 таблетки ВСАА 2-5 таблеток ВСАА
відразу після тренування 3-5 таблеток ВСАА 5-8 таблеток ВСАА
через 15-30 хвилин після тренування 1-2 таблетки повних АК комплексів 2-5 таблеток повних АК комплексів 4-8 таблеток повних АК комплексів
ввечері (щоденно) 1-2 таблетки повних АК комплексів 2-4 таблетки повних АК комплексів



РІДКІ ФОРМИ АМІНОКИСЛОТ.


Амінокислотні препарати - найбільш широко використовувані харчові добавки і за поширеністю поступаються, мабуть, тільки протеїнів. Вони звертають на себе увагу насамперед завдяки досить високій засвоюваності й ефективності впливу на процеси анаболізму, у тому числі і на синтез білка .

Однак прийом амінокислот у чистому вигляді пов'язаний з рядом проблем.
Скажімо, при великих дозах (десятки грамів на день) - можливі розлади шлунково-кишкового тракту. Тому виробники спортивних добавок, вишукуючи нові, більш ефективні і необтяжливі для організму форми випуску, прийшли до виготовлення розчинів амінокислот.

Коротко розглянемо їх особливості.
Переваги рідких амінокислот Як і протеїнові коктейлі, амінокислотні суміші в розчині мають більшу засвоюваністю, ніж в порошку і тим більше в таблетках. Багато що залежить тут від кислотності розчину. Занадто кислий розчин (рН нижче 5) дратує шлунок; занадто лужної (рН вище 9) ушкоджує слизові оболонки. Амінокислоти можуть давати як кислу, так і лужну реакцію (залежно від співвідношення кислотних і аминогрупп в молекулі). Так, глутамінова кислота, один з найпоширеніших компонентів в тваринних білках, має чітко кислу реакцію. Отже, білковий гідролізат, збагачений їй, буде слабокислим. Смак звичайно маскується додаванням ароматизаторів.

Для більшої зручності рідина можна розфасувати в упаковки для одноразового прийому - ампули, капсули, пакетики.

Недоліки рідких амінокислот
Розчини амінокислот досить нестабільні при зберіганні, особливо на світлі й у присутності повітря. Отже, ці продукти мають малий термін зберігання навіть в складських умовах.

Досить неприємним властивістю амінокислот є здатність їх до рацемізації (чисті розчини природних амінокислот обертають площину поляризованого світла вліво, оскільки їх молекули асиметричні). Інакше кажучи, відображення молекули в дзеркалі не збігається з нею самою, як права і ліва руки (тому цю особливість називають ще хіральність, від грецького слова "рука"). Природні левовращающіе амінокислоти позначаються латинською літерою l або L (лише гліцин оптично неактивний).

У розчині, і особливо при лужній реакції середовища, така молекула за рахунок хімічної перегрупування складових здатна переходити у свій "дзеркальний" ізомер, або d-форму. Кінцевий розчин уже не обертає світло - він стає так званим рацематом, сумішшю "правої" і "лівої" форм (позначається двома латинськими буквами: dl). Правообертальні d-ізомери амінокислот зустрічаються в природі, але не входять до складу білків, з яких будуються живі тканини. Більше того - деякі з них здатні заважати синтезу білка, оскільки ферменти, що з'єднують амінокислотні молекули в пептидні ланцюжка, "спотикаються" на них. Якщо ви приймаєте рацемічну суміш, ви не тільки отримуєте лише половину від бажаної кількості "будівельного матеріалу" для м'язів, але й перешкоджаєте засвоєнню іншої, корисної половини. Хімічним синтезом легше отримати саме рацемат. Такі амінокислоти, можливо, будуть дешеві, але навряд чи придатні як добавки до харчування, хоча їх раніше використовували в медицині. Тепер же біотехнологія дозволяє одержувати чисті L-ізомери. Таким чином, якщо умови виробництва і зберігання рідкої амінокислотної суміші не витримані належним чином, продукт через деякий час втрачає свої корисні якості. Крім того, рідкі форми недешеві. Чи означає це, що вони не мають майбутнього?

Насправді, для високоякісної продукції солідних фірм висока ціна з лишком компенсується зручністю застосування (при відносно дрібній розфасовці - упаковка не більше ніж на день, а бажано на 1 прийом). На жаль, таку продукцію часто продають у великій тарі. Але якщо вона герметично закривається і має об'єм не більше 500 мл, це допустимо.

Як використовувати рідкі амінокислоти?

Зазначені вище препарати використовують як джерело амінокислот перед тренуванням. Рекомендується прийом 1-2 зазначених виробником доз за 30-60 хвилин до тренування.

Після закінчення тренування можна також прийняти 1-2 дози для якнайшвидшого заповнення витрат білка. В даному випадку рідкі препарати через високу засвоюваності не мають собі рівних. Радимо використовувати самі висококонцентровані суміші.

Інша область їх застосування - для запобігання нічного катаболізму білка. Рекомендується за півгодини до сну прийняти 1 указна виробником дозу. В даному випадку рекомендується препарат, багатий аргініном для оптимізації викиду гормону росту.

Як правило, не варто використовувати в день більше 4-5 доз, оскільки ефект буде найбільш помітний, якщо основна частина амінокислот надходить з інших джерел білка.


ВИСНОВКИ


Рідкі препарати амінокислот - вельми специфічні добавки, які навряд чи можуть замінити інші форми амінокислот, внаслідок досить високої ціни. Проте є області, в яких вони дають значну перевагу перед, наприклад, таблетками та капсулами.

Джерело: "Muscle Nutrition"

Даний документ був доданий в Воскресенье 21 октября, 2007.
Магазин спортивного харчування | Рейтинг спортивного харчування | Контакти | Карта магазину|
© Інтернет-магазин спортивного харчування IronSport.com.ua™ 2006—2019

Купити спортивні товари - спортивне харчування, спортивний одяг, спортивний інвентар для бодібілдингу, спорту та дозвілля. Продаж і доставка по Києву і всій Україні.



Русский язык - Стаття - Те, що треба для справжнього атлета